-2.9 C
Kyiv
П’ятниця, 7 Лютого, 2025

“Козаки не ходили напівголими”, – розвінчання міфу про українця в шароварах

Новини Києва“Козаки не ходили напівголими”, – розвінчання міфу про українця в шароварах

“Козаки не ходили напівголими”, – розвінчання міфу про українця в шароварах Автор: Оксана Тупальська 14:34 Сьогодні

Картинка з зображенням козака з оселедцем на голові та в шароварах, які дійшла до нас зі шкільних часів, є дещо помилковою. Переконаний гість проекту “Реальна історія” дослідник матеріальної культури XVII-XVIII ст. та автор книжок про козаків Сергій Шеменкова.

Дослідник звернув увагу, що сьогодні на народних святкуваннях нерідко одягаються у образ козаків, хоч виглядає він майже як у коміксі:

Козаки не ходили напівголими, вони не світили тілом, не світили сорочками, це було неприйнято в той час. Козаки не носили карпатські череси (пояси – прим.) широкі з пряжками, оці шаровари дуже аморфні.

Водночас є історичні археологічні записи опису одягу, крої у кроїльних книгах або речі, які збереглися в криптах (знайдених тілах покійників, з одягу яких знімався крій), старовинні речі у фондах музеїв, а також зображення на граворах та полотнах, які свідчать про інший одяг козака.

І це виливається у зовсім інший образ, який різниться від тих, які продукувалися за часів Росії та Радянської імперії. У нас закладався образ, який бачили з дитинства – у мультфільмах, зображеннях якихось митців радянських та книжкових ілюстраціях. Звідти козаки з голими пузами або в вишиванках, яких не існувало в часи козацтва.

У XV столітті на теренах сучасної України було значно холодніше, тривав період льодовиків. Тому в одних лише сорочках козаки ходити не могли – було холодно. Відтак, і вишиванки були неактуальними. Адже поверх сорочки ще треба було одягти кілька верств теплого одягу, навіть влітку. А мода на чоловічу вишиванку з’явилася значно пізніше – у І половині ХІХ ст.

Поверх одягами полотно, грубе. І якщо його одягти поверх сорочки, вишитої – вона повитирається і дуже швидко. От і все пояснення, – каже Шеменков.

Був неширокий тип поясного одягу – убрання. Він пошитий за мотивами угорських кроїв. Особливисті – що позаду є вушка, тому коли людина сідає, тканина розтягується. Убрання були вузькі і кольорові – червоні, сині, чорні. І була спільна мода для угорських та українських земель – шкіряні черевики. Зверху біла нефарбована сермяга. В рази 3 дешевша за жупан, що тримає вологу та іскри від пострілу.

В такому одязі було зручно копати окопи, повзати під возами та іти в військовий похід на конях. А от парадно-вихідним видом одягу був жупан.

А наверх одягали жупан та шапку – щоб тепло було. Або ще делію, яку підбивали хутром та чіпляли теплий одяг.

Шаровари вперше з’являються в згадках в 1695 році. В часи романтичного ставлення до козацтва в кінці ХІХ ст. художники того часу теж знаходяться в полоні романтичних уявлень і малюють виключно тих кохаків в червоних шароварах і якихось контушах. Це від того, що вони не вивчали історію того костюму, – зазначає дослідник.

Великий Київ у Google News

підписатися

Останні новини