24.3 C
Kyiv
Вівторок, 8 Липня, 2025

Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу

СвітЧастота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу

Технології та наука Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу

папір у руках
Дослідження виявило прості чинники способу життя, пов'язані з підтриманням балансу і здоров'я кишечника | Фото: Unsplash

Нещодавнє дослідження вивчило звички відвідування туалету у понад 1400 загалом здорових дорослих людей. Результати виявили зв'язок різних проблем здоров'я з різною частотою походу до вбиральні, про який і розповіли вчені.

Related video

Під час дослідження, проведеного Інститутом системної біології (ISB) та опублікованого в журналі Cell Reports Medicine, було проаналізовано дані про частоту дефекації, отримані від самих учасників, а також результати аналізів крові, генетичні дані та профілі мікробіома калу, щоб виявити зв'язок між поведінкою в туалеті та загальним станом здоров'я, повідомляє ScienceAlert.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Виявилося, що найздоровіші люди — ті, хто перебуває в так званій "зоні Золотоволоски", повідомляли про дефекацію один або два рази на день. Така частота відповідає кишковим бактеріям, які харчуються харчовими волокнами і виробляють корисні коротколанцюгові жирні кислоти, а не шкідливі токсини, одержувані з білків.

Важливо Ремісія сягнула 52%: вчені представили новий спосіб боротьби з раком кишечника (дослідження)

Коли звички випорожнення кишечника відхиляються від норми, занадто часто або занадто рідко, з'являються ознаки більш серйозних проблем зі здоров'ям, заявили автори. У людей із закрепами (один-два походи до туалету на тиждень) у крові спостерігався підвищений рівень токсинів, що продукуються мікробами, таких як індоксілсульфат і п-крезолсульфат, які пов'язані з порушенням функції нирок. І навпаки, у людей, які страждають від частого проносу, було виявлено біомаркери, що вказують на запалення і пошкодження печінки.

Важливим моментом став той факт, що ці зв'язки було виявлено в учасників, яких вважають здоровими — без діагностованих захворювань нирок або печінки, що дає підстави припустити, що аномальні звички спорожнення кишківника можуть бути попередниками хронічних захворювань, а не їхнім наслідком.

Демографічні чинники також впливали на звички в туалеті: молоді люди, жінки та люди з низьким ІМТ, як правило, мали меншу кількість випорожнень. Крім того, історія психічного здоров'я корелювала з коливаннями частоти, що підкреслює взаємозв'язок між кишківником і мозком, зазначили автори.

Дослідження виявило прості чинники способу життя, пов'язані з підтриманням "зони Золотоволоски": дієта, багата на клітковину, адекватне споживання рідини та регулярні фізичні навантаження. Учасники, які дотримувалися цих звичок, мали мікробіом кишківника, багатий на мікроорганізми, що ферментують клітковину, і сприятливі метаболічні профілі.

Бактерії, які ферментують клітковину, виробляють коротколанцюгові жирні кислоти, такі як бутират, що слугують харчуванням для клітин кишківника і допомагають регулювати запалення. Навпаки, коли випорожнення затримуються надто довго, кишкові бактерії перемикаються на ферментацію білків, виділяючи токсини, такі як індоксілсульфат, які з часом можуть пошкодити органи.

Дослідження вчених засвідчило, що частота випорожнень не тільки відображає стан травлення, а й може слугувати раннім індикатором ризику розвитку хронічних захворювань у майбутньому. Підтримка здорового режиму випорожнень шляхом зміни способу життя може бути ефективним способом забезпечення довгострокового благополуччя і міцності здоров'я.

Раніше Фокус писав про те, що, на думку вчених, гравітація провокує синдром подразненого кишечника. Дослідники заявили, що знайшли причину розвитку синдрому подразненого кишечника.

Також Фокус писав про вплив генів, відповідальних за розвиток синдрому подразненого кишечника, на нашу психіку. Вчені виявили генетичний зв'язок між синдромом подразненого кишківника і такими розладами, як тривога і депресія.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Останні новини