Технології та наука Одна з найцікавіших знахідок: студентка виявила древню голову статуї на фермі (фото)

На острові Розей в архіпелазі Оркнейські острови, Шотландія, археологи виявили надзвичайну знахідку — витончено вирізьблену кам'яну голову.
Related video
Розкопки, проведені Університетом Північно-Шотландського нагір'я та островів і Інститутом археології UHI, зосередилися навколо ферми Скайл, яка відома своїми середньовічними руїнами. Виявлений артефакт дає цікаві підказки про середньовічне минуле цього місця та можливі зв'язки з величними спорудами, зокрема із Собором Святого Магнуса, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Знахідку зробила студентка Кеті Джосс, яка відкопала невеликий шматок червоного пісковику з обличчям людини. Із заплющеними очима, асиметричними бровами та витончено висіченим волоссям, різьблення передає спокійний, реалістичний вираз лиця.
Докторка Сара Джейн Гіббон сказала: "Це така захоплююча знахідка. Протягом багатьох років розкопок у Скайлі та Вірку — сусідній вежі — ми виявили багато ретельно оброблених фрагментів червоного пісковику, але нічого подібного до цього".
Дослідники припускають, що артефакт походить з острова Едей, Шотландія, адже знахідка схожа на матеріал, використаний у сусідніх церковних будівлях, таких як стара парафіяльна церква Святої Марії.

Заплющені очі, асиметричні брови та лагідна посмішка передають дивовижну індивідуальність та характер — набагато вишуканіші, ніж у багатьох подібних різьбленнях того ж періоду. Однією з помітних особливостей є зламаний ніс — його пошкодження, ймовірно, є результатом вандалізму або нещасного випадку.
"Ми не знаємо, чи це сталося випадково, чи є результатом навмисного іконоборства, — сказала науковиця. — Решта голови ціла, що робить її ще загадковішою".
Артефакт виявили в кутку споруди, яку прибудували до основного середньовічного комплексу через деякий час. Ці споруди, включаючи квадратну і прямокутну будівлі з метровими стінами, можна вважати частиною пізньосередньовічного фермерського комплексу. Одна з них, двоповерхова прямокутна споруда із зовнішніми сходами, могла служити великим складом або адміністративною будівлею.
На місці розкопок археологи виявили численні архітектурні фрагменти, виготовлені з того самого червоного пісковику. Це дозволяє припустити, що на цьому місці колись знаходилася важлива споруда.
Подальші дослідження включатимуть порівняльні аналізи з середньовічними різьбленнями, знайденими на Оркнейських островах, зокрема в Соборі Святого Магнуса, щоб з'ясувати художні впливи, архітектурні зв'язки та можливі дати створення голови Скайла.
У міру продовження розкопок різьблена кам'яна голова виділяється як одна з найцікавіших знахідок на сьогодні — загадковий символ багатошарового та мінливого минулого Оркнейських островів.
Острів Розей

Острів Розей невеликий за розміром і з горбистою місцевістю. Він розташований на північ від Мейнленда, найбільшого острова Оркнейських островів Шотландії. Острів Розей належить до Території особливого наукового значення, а також тут знаходиться заповідник Королівського товариства охорони птахів.
Вважається, що перше поселення тут заснували в період неоліту. Також тут виявили спалені кургани бронзової доби, кранноги (дерев'яні платформи, які споруджували в період неоліту на мілководді в місцевих озерах) та брохи (круглі фортечні споруди, зведені без використання скріплювального розчину) залізної доби, поховання вікінгів у човнах, залишки середньовічної церкви та величного маєтку в Трамленді.
Важливо Їли дітей і не тільки: дослідники зробили моторошне відкриття в іспанській печері (фото)
На території Розея зараз ідентифіковано понад 100 археологічних пам'яток. Через таку історичну різноманітність та важливість острів називають "Єгиптом півночі" ("Egypt of the north").
Раніше Фокус писав про таємне місто мая, яке археологи розкопали в Мексиці. На думку вчених, саме в ньому ховалися останні вільні мая.
А також ми розповідали про гробницю таємної дружини Фрідріха-Вільгельма II. Її знайшли під час реставраційних робіт у церкві палацу в місті Бух в Німеччині.