Сім членів КМП підтримали підвищення облікової ставки до 13,5%
Також двоє членів Комітету з монетарної політики Національного банку (КМП) підтримували її підвищення до 14%, інші двоє виступали за збереження на рівні 13%.
Правління НБУ 12 грудня вирішило підвищити облікову ставку з 13% до 13,5%, щоб втримати контроль над інфляційними очікуваннями та повернути інфляцію до зниження в наступному році, передає Banker.ua з посиланням на пресслужбу регулятора.
Зазначається, що підвищення облікової ставки на 0,5 в. п. підтримали семеро з 11 членів КМП. Вони зазначали, що такий крок є найбільш зваженим. З одного боку, він враховує очікувану швидкоплинність ключових факторів поточного цінового сплеску та стійкість інфляційних очікувань. З іншого боку, є необхідним для збереження під контролем очікувань та інфляції.
На їхню думку, підвищення облікової ставки на 0,5 в. п. разом із заходами для підтримання стійкості валютного ринку наразі буде достатньо, щоб продемонструвати готовність НБУ стримати ціновий тиск, забезпечити захист гривневих заощаджень від інфляції та не допустити різкого погіршення очікувань.
Ще двоє учасників дискусії КМП висловилися за суттєвіше підвищення облікової ставки у грудні – до 14%. Вони наполягали, що НБУ має діяти невідкладно та рішуче, адже інфляція вже кілька місяців поспіль не просто перевищує прогноз НБУ, а зростає досить стрімкими темпами, дедалі більше набуваючи ознак стійкості та створюючи загрозу розгортання інфляційної спіралі.
Інфляція в річному вимірі вже перетнула пороговий рівень уваги в 10%, її тривале перебування на двознаковому рівні, незалежно від початкової природи цінового сплеску, може призвести до падіння попиту на гривневі інструменти для заощаджень і послаблення довіри до монетарної політики НБУ.
Ще двоє з 11 членів КМП проголосували за збереження облікової ставки на рівні 13% у грудні. Вони вважають недоцільним підвищення облікової ставки, ураховуючи ймовірну короткостроковість цінового сплеску, розтягнутий в часі ефект від зміни облікової ставки (так званий лаг монетарної трансмісії) та поточну стійкість інфляційних очікувань відповідно до останніх опитувань.
На їхню думку, вичерпання ефектів гірших цьогорічних урожаїв саме має посприяти сповільненню інфляції у 2025 році.
Підтримання ж стійкої ситуації на валютному ринку в умовах нетривалого перебування інфляції на двознаковому рівні не призведе до розбалансування інфляційних очікувань.
Крім цього, більшість членів КМП зазначили про потребу у подальшому підвищенні облікової ставки в найближчі місяці за умови збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань. Натомість кілька членів КМП були не впевнені у необхідності підвищення облікової ставки через тимчасову природу інфляційного сплеску.
Читайте також: Енергетична система України: стан на кінець 2024 року та сценарії на 2025-й
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що вимоги до страхових посередників відповідатимуть нормам ЄС.
Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:
Підписатися