Технології та наука Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види

Нещодавнє дослідження, проведене у Швейцарії, з'ясувало, що спільне проживання з собакою або кішкою може допомогти зберегти здоров'я мозку в літньому віці, пропонуючи просте, але переконливе доповнення до засобів здорового старіння — поряд із дієтою і фізичними вправами.
Related video
Дослідження, проведене під керівництвом Адріани Ростекової з Женевського університету і опубліковане в Scientific Reports, охопило 16 582 дорослих віком від 50 до 99 років протягом 18 років. Як повідомляє Forbes, під час дослідження відстежували три царини когнітивних здібностей: пам'ять (безпосереднє і відтерміноване відтворення) і плинність мовлення.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Після врахування вихідних відмінностей і типових факторів впливу (таких як здоров'я і спосіб життя) результати показали:
- У власників собак спостерігалося значно повільніше зниження обох форм пам'яті порівняно з тими, хто не мав домашніх тварин.
- У власників котів спостерігалося більш повільне зниження швидкості мовлення та відкладеного відтворення, хоча ефект на пам'ять був менш вираженим, ніж у власників собак.
- Власники птахів або рибок не продемонстрували будь-яких помітних когнітивних переваг.
Автори припускають, що ця користь виникає з активної участі в догляді за собаками і кішками, такої як фізична активність, непередбачуваність і соціальна взаємодія, елементи, які меншою мірою присутні в догляді за такими домашніми тваринами, як рибки або птахи, які не потребують особливого догляду.
Важливо Кішки з легкістю розпізнають і відчувають господарів, навіть не бачачи їх: як їм це вдається
При цьому вплив володіння домашніми тваринами не значно різнився залежно від віку в діапазоні 50-99 років, що означає, що як молоді, так і літні люди отримували однакову користь.
Згідно з даними FEDIAF, на сьогодні близько 38% європейців мають домашніх тварин, що робить це широко поширеним, але маловивченим способом підтримки когнітивного здоров'я, нехай і не навмисним.
Експерти припускають, що спільноти літніх людей і політика в галузі громадської охорони здоров'я могли б краще підтримувати володіння домашніми тваринами, наприклад, через створення зручностей для тварин або субсидування їхнього прийняття з притулків, щоб сприяти когнітивному здоров'ю літніх людей.
Для дорослих старше 50 років прийом кішки або собаки в будинок може бути не тільки сентиментальним кроком або відповіддю на пошук компанії — це може допомогти уповільнити погіршення пам'яті та мовленнєвих навичок. Ці результати доповнюють зростаюче число доказів того, що зв'язок між людиною і твариною може бути м'яким, але ефективним союзником здоров'я протягом усього нашого життя.
Раніше Фокус писав про тривожні сигнали, що подаються кішками, коли вони виють. Якщо тварина подає такий сигнал, то потрібно терміново звернути на це увагу.
Також Фокус писав про причини, через які кішки показують свій живіт людям і чи можна його гладити. Кішки люблять щоб їх гладили в різних місцях, але з котячим животом не все так просто.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.