Технології та наука Як хитрий лис обхитрував підземний світ: вчені знайшли клинописну табличку з незавершеним міфом

Стародавня клинописна табличка з Ніппура привернула увагу вчених завдяки унікальному міфологічному оповіданню, яке вона зберігає. Цей артефакт, знайдений в одному з найважливіших міст Шумеру, датується приблизно 2400 роком до н. е.
Related video
Хоча табличку знайшли понад століття тому, лише зараз вона стала предметом детального наукового аналізу, який висвітлює як її оповідь, так і історичне середовище, з якого вона походить, пише Phys.org.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Докторка Яна Матушак проаналізувала табличку, відому як Ni 12501, та відзначила її цінність як рідкісного тексту з Ранньодинастичного періоду IIIb (близько 2540–2350 років до н. е.).

"Головними дійовими особами є Енліль, Ішкур та Лис. Енліль є главою шумерського пантеону і часто називається царем богів, головне святилище якого знаходиться в місті Ніппур, тобто в місті, де виявили цей фрагмент таблички. У Ni 12501 його провідна роль проявляється в тому, що він має повноваження скликати божественні збори", — пояснює докторка Матушак.
Сюжет історії відображає політичний ландшафт Шумеру того часу — незалежні міста-держави, такі як Ніппур, були культурно пов'язані між собою завдяки спільній мові, системам письма та релігійним віруванням. Енліль був покровителем Ніппура, а пантеон, яким він керував, мав як місцевий, так і широкий вплив.
Як зазначає Матушак, обмежена популярність Ішкура в міфології може відображати залежність Шумеру від іригації, що робить бога дощу менш важливим, ніж у регіонах з дощовим землеробством. Проте цей текст відводить Ішкуру провідну роль, пов'язуючи його відсутність із втратою сільськогосподарського процвітання.
Розповідь починається з яскравих сцен достатку, які зникають, коли Ішкур потрапляє у підземний світ. Після цього Енліль, батько Ішкура, скликає божественні збори, щоб знайти добровольця, який врятує сина. Проте на авантюру погоджується тільки Лис.
Лис успішно потрапляє в підземний світ де вдає, що приймає запропоновані йому їжу та напої, які насправді ховає, чим обдурює мешканців підземного світу. На цьому розповідь обривається й невідомо, чим вона завершується.
Цей міф містить один із найдавніших літературних прикладів лиса як символу кмітливості та зухвалості. Цей тип персонажа — недооцінений герой, який досягає успіху там, де інші зазнають поразки — повторюватиметься в месопотамській та пізніших міфологіях.
Хоча збереглася лише частина Ni 12501, збережені рядки свідчать про складне поєднання сільськогосподарської символіки, божественної ієрархії та моральної алегорії.
Важливо Такого ще не було: в Італії знайшли недоторкану етруську гробницю і понад 100 артефактів (фото)
Ni 12501 не тільки додає глибини розумінню месопотамських вірувань, але й демонструє, скільки ще залишається дізнатися з давніх текстів. Поєднання міфічних мотивів і релігійної символіки дає уявлення про те, як ранні суспільства пояснювали як сезонні зміни, так і божественну дію.
Раніше Фокус писав про гробницю древнього воїна, яку неушкодженою виявили в Азербайджані.
А також ми розповідали про дивом вцілілий артефакт, який знайшли під час розкопок стародавнього поселення.